top of page

אלימות בזנות

#  זנאיות
והפעם על נושא לא מדובר, על נשים הצורכות זנות באופן עקיף או ישיר לצד בן זוגן. כותבת לנו שורדת עדות קשה (!) על כך:


״ישנה תופעה שמתחזקת בזמן האחרון בקרב זוגות נשואים או סתם זוגות שנמצאים יחד הרבה זמן,  להזמין נערת ליווי לשלישיה . כשכבר נדמה שאנחנו יודעות שפל מה הוא, מגיעה הלקוחה לזירה ומציבה רף חדש של השפלה .העיניים הבוחנות כל סנטימטר מהגוף שלי,  הידיים שלך או המגע שלך עלי כאילו את בסרט פורנו עם הבטחה לאוסקר בסופה... אני מבינה, את ליברלית, את פתוחה, את מעדיפה שבעלך יבגוד יחד איתך ולא מאחורי הגב, אולי את בעצמך נמשכת לנשים . 

אבל את , שמבקשת ממני להתפשט מולכם ומסתכלת על בעלך במבט של ״תראה מה הבאתי לך איזה מגניבה אני״ שימי את עצמך במקום שלי. את אישה , את כמוני, אז מאיפה האטימות או הבורות להתייחס אלי כאילו שתינו לא מאותו זן. הרי את לא היית רוצה להיות במקומי אבל אם המציאות שלך הייתה שונה, אולי היית  מתגלגלת להיות אני.       

תכירו מישהי בבר, יש אתרים בשפע , יש מועדוני הפקרות בכל תל אביב . אז למה לקנות אישה ? אני לפעמים מנסה בלי מילים להעביר לאישה רק דרך העיניים , שבבקשה , תהיי לפחות עדינה, אל תהיי מגניבה על חשבוני . 

אבל נשים אף פעם לא מסתכלות לי בעיניים בחזרה .לפעמים את יכולה להגיד " מאמי רק שים קונדום שלא נדבק במחלות" זה שורףףףף, זה עוד פיסה של אמון  בעולם , באנשים שנושרת״

# זנות ואלימות פיסית

"גם הלקוחות הנחמדים אלימים, כאילו בשורה התחתונה הוא שילם ואת צריכה לספק את הסחורה" (מתוך עדות של ש', שורדת זנות)

כפי שכבר כתבנו בעבר, זנות ואלימות הינן כרוכות זו בזו. מחקרים הראו כי נשים בזנות חשופות לאלימות יותר מנשים שאינן בזנות, חשופות לפגיעות פיסיות קשות ואף למעשי רצח. הסיבות לכך מקורן לא נוגעות ל"טיב האוכלוסייה" המגיעה, אלא כי הזנות, מעצם היותה שמה את האישה בעמדה של חפץ ומושא ליגיטימי להתעללות ופגיעה.

כשמתבצעת אלימות מינית כלפי אישה "רגילה" אמנם קיימות לא מעט עוולות בטיפול הרשויות בעניין, אולם עדיין לנשים אלו ישנה הליגיטימציה החברתית להתלונן ולמחות על כך. באם גם מעורבת אלימות פיזית בדבר סביר כי אף תהיה התייחסות רצינית יותר גם לתלונה וגינוי נרחב יותר מצד החברה.

בהשוואה לכך, כשאישה בזנות נפגעת, הדבר לרוב לא יעניין אף אחד, ובוודאי לא יעורר אמפתיה או חמלה. תלונה במשטרה אינה אופציה כי ייאמר לאישה שזוהי אשמתה או שמא חלק "מהעבודה", וזאת עוד מבלי לדון בביזוי שתחווה רק מעצם החשיפה. שקיפות זו אינה תמה רק באשר ליכולת התלונה, אלא פושטת על כלל הלך הרוח בתקשורת ובכלל החברה. כך, אם חלילה אישה "נורמטיבית" תירצח, בוודאי יהיה על כך סיקור בתקשורת (בין אם מועט ובין אם נרחב). על נשים בזנות שנרצחות, לעומתן, כנראה שלא נשמע דבר. כך נשים אלו נותרות גם במותן שקופות באותה המידה, וזו גם אחת הסיבות שרוצחים סדרתיים רואים בנשים בזנות קורבנות נוחים- כי ניתן לפגוע בהן בצורה הכי סדיסטית ואלימה שניתן, וללא כל חשש לתת את הדין בשל כך.

גם בקהילה שלנו כאן כמעט כל אישה שמגיעה אלינו, משתפת בסיטואציות קשות שחוותה והפעלת אלימות קיצונית כלפיה או הפחדה מצד הסרסורים ו/או הזנאים באם לא תשתף פעולה. הטלת אימה, הפחדה, השפלה ושליטה מתאפשרת לאותם גורמים באין הפרעה כפועל יוצא וכהמשך ישיר של המציאות החברתית בה נשים בזנות נתפסות כאחרות, מופקרות, בזויות, חסרות רגשות, רעות ויותר מכל- שקופות.

*הפוסט נכתב בשיתוף ״שלגיה״ שורדת חברת קהילתנו. תודה לך.

# זנות וזנאים בעמדות כוח

הם מפורסמים, יש להם כסף, הם גם לרוב נראים לא רע בכלל ויכולים לייצר קשרים מיניים עם נשים מבלי לשלם, אם כך מדוע הם צרכני מין בתשלום?

התשובה היא ששוב אנחנו עדות לכך שתשלום על גישה לאברי הגוף של אישה לא נובעים מתשוקה או חסך במין , אלא מדובר באקט של הפעלת שליטה וכח.

שורדות אמינות שיתפו אותנו בשמות של סלבריטאים, כאלו שבחורות צעירות ממש ״נופלות לרגליהם״, אבל הם מתעקשים ״להזמין שירותי זנות״ על מנת להפגין את העושר והכוחנות שלהם, לרוב בצירוף התנהגות משפילה מצידם כלפי השורדות (הלוואי ויכולנו לפרסם את שמותיהם).

הטענה כאילו צרכני המין הם גברים מסכנים וחשוכים, מתנפצת כשמכירות את המציאות של נשים בזנות.

# מה בין סרסור לגבר מכה?

קווים משיקים רבים מאפיינים את רמות התלות והאימה שמייצרים גברים אלימים בזוגיות וסרסורים כלפי הנשים בזנות.

  1. בשני המצבים הגברים משפילים את הנשים ומורידים את הביטחון העצמי שלהן באופן שלא מאפשר לנשים להאמין שמשהו אחר טוב מחכה להן או שהן ראויות ליותר מכך.

  2. בשני המצבים מחזיקים הגברים בהון הכלכלי, והנשים מוצאות עצמן מחוסרות כל, חייבות כספים ותלויות בבן הזוג/בסרסור על מנת להתקיים ולהתפרנס

  3. הגברים האלימים/הסרסורים מרעיפים ביטויי אהבה כלפי הנשים באופן מבלבל ומייצרים תחושת הגנה מזוייפת. נשים בזנות רואות פעמים רבות בסרסור בן משפחה של ממש הדואג למחסורן ומגן עליהן (״הוא חבר הכי שלי״ /״הוא איש מדהים״ - משפטים ששמעתי על סרסורים אלימים מאוד)

  4. סרסורים וגברים אלימים בזוגיות מבודדים את הנשים מהעולם: מחברות, ממשפחה וכו׳ , מייצרים בועה מנותקת בה רק העיסוק בזנות/הזוגיות קיימת וזאת על מנת להחליש עוד יותר את האישה.

# זנות ופרקטיקות אלימות סמויות

(הפוסט כולל תיאורים גרפיים, מבקשות לקרא תוך הפעלת שיקול דעת)

כידוע, זנאים מפעילים אלימות כלפי נשים במגוון אמצעים. הדרכים הידועות לרוב, והמדוברות, הינן הדרכים הנתפסות באופן גלוי כאלימות. אלו עשויות לכלול השפלות מילוליות, הפעלת כח פיסי, אונס וכדומה. אולם מעבר לכך, ישנן דרכים נוספות, סמויות מן העין- עליהן אנו מבקשות להאיר זרקור בפוסט זה.

השבוע ספרה לנו שורדת זנות , שחלק מהלקוחות משתמשים בחומרים מאלחשים ומעכבי גמירה. הם לא מעדכנים בכך את הנשים וחלקן מוצאות את עצמן עם פה מורדם ולא מצליחות להבין מה הסיבה.

דרכים נוספות כוללות להוריד קונדום באמצע אקט מבלי לבקש רשות, להשתמש בחומרי סיכה/רוק וכו׳ מבלי לבקש רשות וכדומה.

אמצעים מעין אלו הם אמצעים אשר סביר להניח לא יעלו באופן מיידי לתודעתנו כשמוזכר המונח "אלימות", אולם על אף זאת ודווקא בגלל זאת- מדובר באלימות קשה לכל דבר ועניין. אנו רואות את עומק חומרתה ומורכבותה בכך שזו פעמים רבות יוצרת קושי בתיוגה באופן מוצהר כפגיעה.

לצערנו, פרקטיקות אלו רלוונטיות גם לחייהן של נשים אשר לא בזנות- ואף הן חוות את הפער והדיסוננס בין הרגשתן הפנימית הקשה לבין הקושי להבין באופן מוצהר כי התנהגויות אלו הן בגדר פגיעה.

על כן, במצבי זנות, בהם הקשר הוא מלכתחילה אינו קשר, אלא סיפוק צרכים של צד אחד בלבד- מורכבות רגשות אלו, כמו גם הפער שנוצר- הינו רק עוד יותר מועצם. נורא מכך הינה הידיעה כי גם אם אישה מצליחה לגבש את ההבנה כי הדבר לא בסדר ולא מקובל- עדיין הכסף לו היא זקוקה (או החשש מנקמה על כך שהעזה להפר את מקומה ביחסי הכוחות והשליטה) עומד כמחסום בינה יכולת ההתקוממות שלה כנגד האקט. בכך מאפשרת דינאמיקת הזנות המשך מעגל צייתנות, שיעבוד וכניעה- ללא כל יכולת של האישה לבעלות כלשהי על גופה ונפשה.

*הפוסט נכתב בשיתוף ״שלגיה״ ו״ענבל״ שורדות חברות קהילתנו.

ביום שתתקבע ההבנה שנשים בזנות הן אנחנו וכאן ולא ההן ושם- נהפוך לחברה נאורה יותר, ובעיקר אינטגרטיבית ושלמה.

# זנות ואלימות - עדות מבפנים

זוהי עדות של אישה שאני מכירה היטב. עדות לניסיון רצח שעברה השבוע שאותו למזלנו שרדה. (העדות מאוד גרפית וקשה!!)

‎יום שישי, חיכיתי לנהג ברחוב, פניי מועדות לבאר שבע. לא יודעת אם תהיה עבודה, בזמן האחרון שקט יחסית. הלב שלי מרשרש.

‎עולה לאוטו, מתפללת שאחזור הביתה בלי שיראו עליי, אחרי 2-3 הזמנות משיכורים, מסטולים.

‎ואז הגיע הצלצול בטלגרם, השעה הייתה לקראת חמש בבוקר, כוח לא בדיוק נשאר לי. חזרתי לאוטו, בדרך לעוד הזמנה. הנהג המשיך לנסוע לאיזור יוקרתי של וילות עם שמות יפים של פרות הדר, הוא נעצר ברחוב.

‎אני מותשת, רוצה כבר לישון, באסאמסים הודעות מחברת החשמל לקראת ניתוק. על קייטנות לילדים אין על מה לדבר. בעל הדירה שלח מכתב לקראת הוצאה לפועל, מאיים עליי בפינוי מיידי.

‎את הדלת פתח לי בחור כבן עשרים פלוס, גבוה יחסית, בהיר, עיניו בהירות, נראה נבוך. הציג את עצמו והרגיע: אל תדאגי, אני לא הולך לשבור אותך. אני לא רוצה ממך רק סקס. בא לי שנעביר ביחד שעתיים, בכיף, נשתה, נדבר, אספר לך קצת עליי. הציע לי 1000 תמורת שעתיים, סירבתי, הוא העלה את המחיר לאלף מאתיים, שוב סירבתי, הציע אלף שלוש מאות. אמרתי לו שמקובל לשלם 2000, אלף לכל שעה. הוא נתן לי סכום כסף מזומן ביד. ספרתי 1500. אני מצטערת, לא יכולה. אמרתי ויצאתי מהדירה.

‎חזרתי לשבת באוטו, הפקיד התקשר, תקשיבי, הוא רוצה אותך, הוא התקשר אליי. אני מוכן לתת לך קצת יותר על החלק שלך. אני עושה את זה רק בשבילך. אני יודע שאת זקוקה לכסף.

‎אחרי שכנועים עליתי שוב, דפקתי לו בדלת, היה נראה שהוקל עליו. קבלתי ממנו 1500 לשעתיים. נכנסנו לחדר אחרי שהתקלחתי באמבטיה, שמתי לב שיש מפתח מחובר לדלת ונעלתי כדי שלא יכנס לי באמצע.

‎במיטה היה זוועה, הצליף בי, דפק לי סטירות כואבות, משך לי בשיער באגרסיביות, קילל אותי: זונה, שרמוטה, יא בת זונה, ועוד מרעין בישין. אמרתי לו תיזהר, עשית לי סימנים כחולים, אתה לא יכול להרביץ לי. אם זה ימשך אני הולכת. מה שאתה עושה לי זה פשע. המשיך לתת לי כאפות. סובב אותי על הבטן וניסה להחדיר את איבר המין שלו ללא קונדום, לאחר שזרק על הרצפה את הקונדום שהבאתי. התקוממתי. צרחתי די, לא יכולה יותר. תפסיק עם זה. קמתי והוא בעצבים בקש כסף חזרה, הוציא מחשבון מהמגירה ואמר היית איתי 20 דק. אני רוצה החזר על 70 דק. הסברתי לו שקיבל הנחה של 500 שקל ואין החזר כספי על שעה. מוכנה להחזיר לו 500 וניפרד כידידים. בקש את הכסף תך כדי קללות ואיומים, בקשתי ממנו דקה רק להתלבש, החזקתי את התיק שלי, פחדתי שיאחז בו. הוא סירב לתת לי דקה.

‎נשארתי תקועה בלי היכולת להשתחרר, מוכנה לצאת משם אפילו עירומה ולדפוק על דלתות השכנים.

‎אני שובר אותך לעשרים חלקים. אני דופק בך מכות רצח. לא תצאי מפה בחיים, אמר והניף את אגרופו לכיווני. לא הספקתי לחשוב, הוא רץ למטבח, וחזר עם סכין מטבח ענקית, לחיתוך בשר. הסכין הייתה סנטימטרים ספורים מגופי. נמלטתי לכיוון האמבטיה, סגרתי עלי את הדלת במנעול שזכרתי מקודם. הוא הרגיש מובס. צרח וקילל, איים שיכניס בעיטה וישבור את הדלת. כשניסיתי להוציא את הנייד מהתיק כדי להזמין משטרה התחוור לי שהטלפון על אפס אחוז. הנהג בטח ישן באוטו. אין סיכוי שיעלה לפני שנגמר הזמן. מתי אצא מפה? מוחי קדח ממחשבות על מוות.

‎כעבור כעשרים דקות הוא ניסה להרגיע אותי, תני לי את הכסף, אני מוריד את הסכין. אמרתי לו: "אני אצא מפה רק בליווי של ניידת. אתה איימת עליי עם סכין מטבח, קיללת אותי והרבצת לי. אני פוחדת לצאת.” ניסיתי לפתוח ולהציץ עליו, הוא היה עדיין עם הסכין. הצליח להשיג אותי וכבר לא הצלחתי לנעול חזרה את הדלת. הוצאתי את הכסף מהחזייה ונתתי לו. בוא קח, תן לי רק ללכת. אתה לא רוצה לשבת בכלא בגלל בחורה, נכון? התקרבתי לפתח הדלת, בקשתי שיוריד את הסכין, הוא זרק את את השטרות שהחזרתי לו על הרצפה. שני שטרות של מאתיים ואחד של מאה. ניסיתי לפתוח אך הוא היה נחוש בדעתו: עכשיו תפנקי אותי. לצערי לא נתן לי לצאת מהדירה שלו, עד שלא הגיע על סיפוקו. סיימתי את המשמרת בשבע בבוקר, עם כדור פוסטינור שקניתי מהפחד להיכנס להריון ממנו. "אל תשכחי לחייך, יש לך חיוך מושלם. ואם תבוא משטרה מה תגידי? מאיפה הגעת אליי?”, השאיר מספר טלפון והציע לי שניפגש באופן פרטי, שיהיה לך יותר בשר ותרוויחי מבלי להתחלק בכסף, ואם יהיה לך ילד ממני את מוזמנת להתקשר.

bottom of page